Impreza towarzysząca 2 dnia

Piknik Historyczno-Militarny w Cieszanowie

             W niedzielę 27 maja na kąpielisku Wędrowiec w Cieszanowie spotkają się miłośnicy historii i militariów. Podczas odbywającej się pod hasłem "Niepodległa w Cieszanowie" imprezy każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz pokazów współczesnego sprzętu i technik walki przygotowanych przez Wojska Obrony Terytorialnej i Jednostkę Strzelecką 2033 im gen. Kustronia z Lubaczowa, uczestnicy pikniku będą mieli szansą obejrzeć dynamiczną dioramą, czyli żywą lekcję historii przygotowaną przez grupy rekonstruktorów historycznych z Zamościa, Jarosławia i Tomaszowa Lubelskiego. W jej ramach odbędą się pokazy uzbrojenia, sprzętu i walk z okresu Legionów Polskich, wojny polsko-bolszewickiej i kampanii 1939 roku (w tym popisy kawalerii).

             Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych: malowanie twarzy w barwy ochronne, dmuchańce, zabawy z animatorami, strzelnica. Istny wehikuł czasu przygotowuje Bractwo Srebrnego Miecza, które przeniesie nas, aż do czasów Jana III Sobieskiego i zrekonstruuje obóz jego wojsk, który w roku 1672 stanął pod Cieszanowem. Swoimi umiejętnościami i sprzętem pochwalą sie też strażacy.

            Wydarzeniu towarzyszyć będzie zbiórka pieniędzy dla podopiecznych Fundacji Podkarpackie Hospicjum Dla Dzieci w Rzeszowie.

 Miejsce: teren kąpieliska „Wędrowiec” w Cieszanowie

Czas: Niedziela 27 maja godz. 15.00-19.00

Wstęp wolny

 W programie imprezy:

- pokazy grup rekonstrukcyjnych:

Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów z Kielc (pokaz umundurowania, uzbrojenia oraz walki z okresu Legionów Polskich i wojny polsko-bolszewickiej)

Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 24 Dywizji Piechoty – Garnizon Jarosław (pokaz umundurowania, uzbrojenia i walki z okresu kampanii 1939 roku)

- Bractwa Srebrnego Miecza z Cieszanowa (pokaz strojów i uzbrojenia z czasów Jana III Sobieskiego)

- pokazy sprzętu i wyposażenia:

3. Podkarpackiej Brygady Terytorialnej Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego

Jednostki Strzeleckiej 2033 im. gen. Józefa Kustronia z Lubaczowa

Ochotniczych Straży Pożarnych

- atrakcje dla dzieci (dmuchańce, konkursy wiedzy historycznej z nagrodami, malowanie twarzy w barwy ochronne)

- inne atrakcje (strzelnica, strzelanie z łuków, wystawa oryginalnego uzbrojenia WP z lat 1918-1939)

 -zbiórka pieniędzy dla podopiecznych Fundacji Podkarpackie Hospicjum Dla Dzieci w Rzeszowie

 Zapraszamy!Wersja na dzień 18.05.2018 r.

Program ,,Roztoczańskiego Rowerowego Rajdu Niepodległości – Green Velo 2018”

1.     800 – 920 - rejestracja i zbiórka uczestników (Rynek w Lubaczowie – namiot Starostwa Powiatowego w Lubaczowie).

2.     920 - 930 – odprawa dla uczestników rajdu.

3.   930 – formowanie kolumny oraz przejazd na miejsce startu - Pomnik Niepodległości na skrzyżowaniu ulic Tadeusza Kościuszki i Henryka Sienkiewicza w Lubaczowie.

4.   940 – wystąpienie Starosty Lubaczowskiego, Burmistrza Miasta Lubaczowa oraz zaproszonych gości, złożenie kwiatów pod pomnikiem przez delegację rajdu, występ chóru ,,Canzone”.

5.    1000start Rajdu (przejazd kolumny rajdowej koło cmentarza komunalnego w Lubaczowie - mogiła Obrońców Lubaczowa
i Baszni Dolnej z 1918 r., oraz koło Cmentarza Wojennego na tzw. ,,Żelichówce” w Lubaczowie).

6.   Około 1050 – zatrzymanie – Kopalnia Siarki Basznia II (przewidywany czas postoju ok. 3 min.) – podanie krótkiej informacji na temat miejsca.

7.    Około 1100przystanek nr 1Podlesie – drewniany Krzyż w lipach, ,,Pastorówka” (przewidywany czas postoju ok. 40 min), powitanie uczestników przez Wójta Gminy Lubaczów, złożenie kwiatów przy Krzyżu przez delegację Rajdu, posiłek dla uczestników.

8.   Około 1220przystanek nr 2 - Park Zdrojowy w Horyńcu – Zdroju (przewidywany czas postoju 20 min.) – poczęstunek dla uczestników.

9.    Około 1250przystanek nr 3 - Horyniec – Zdrój – parking przed Pomnikiem Wolności (przewidywany czas postoju ok. 10 min.), przejście piesze z parkingu na plac przed pomnikiem, powitanie uczestników przez Wójta Gminy Horyniec-Zdrój, złożenie kwiatów pod pomnikiem przez delegację Rajdu (przejazd rajdu przez Nowe Brusno – Pomnik Niepodległości).

10.   Około 1440przystanek nr 4  – Płazów – Pomnik Niepodległości (plac obok kościoła, przewidywany czas postoju ok. 30 min.), powitanie uczestników przez Burmistrza Miasta i Gminy  Narol, złożenie kwiatów pod pomnikiem przez delegację Rajdu, posiłek dla uczestników.

11.   Około 1530zatrzymanie – Szkoła w Rudzie Różanieckiej (przewidywany czas postoju 10 min), złożenie kwiatów przy tablicy Patrona Szkoły Władysława Ważnego ,,Tygrysa”.

12.   Około 1630przystanek nr 5 - Uroczysko Kobylanka (przewidywany czas postoju ok. 30 min.)  – teren przy pomniku wzniesionym na mogile zbiorowej powstańców styczniowych poległych w bitwie pod Kobylanką, powitanie uczestników przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Narol i Burmistrza Miasta i Gminy Cieszanów oraz   złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem przez delegację Rajdu. Pokaz przygotowany przez grupę rekonstrukcyjną cieszanowskiego ,,Bractwa Srebrnego Miecza”, odśpiewanie Hymnu Państwowego oraz piosenki patriotycznej.

13.  Około 1800 Meta – Cieszanów teren kąpieliska ,,Wędrowiec” – przywitanie uczestników Rajdu, posiłek dla uczestników, loteria fantowa, konkurs Green Velo, prezentacja pieśni patriotycznych, rozpalenie ognisk na terenie Wioski Kozackiej (pieczenie kiełbasy). Przewidywany czas zakończenia Imprezy Rajdowej - około 1930.

14.  Około 2000 – program artystyczny przygotowany przez gminę Cieszanów: wspólne śpiewanie pieśni legionowych, koncert zespołu.

15.   Około 2200 nocny quest po Cieszanowie w czasie którego odbędą się krótkie koncerty w cerkwi (lwowski chór greckokatolicki ,,Eteria”), synagodze (muzyka klezmerska – grupa ze szkoły muzycznej z Lubaczowa) i kościele (chór).

16. Zakończenie - nocny koncert Wojciecha Fila na scenie plenerowej, na terenie kąpieliska ,,Wędrowiec” (muzyka bluesowa).

Długość poszczególnych odcinków trasy:

·         Start – Podlesie: 16 km

·         Podlesie – Horyniec-Zdrój: 11 km;

·         Horyniec – Zdrój - Płazów: 20 km;

·         Płazów - Uroczysko Kobylanka: 11 km;

·         Uroczysko Kobylanka – Meta: 15 km.

Komunikat z dnia 17.05.2018 r.

Informujemy, że Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego jako współorganizator ,,Roztoczańskiego Rowerowego Rajdu Niepodległości – Green Velo 2018” w dniu 26 maja 2018 r. organizuje przejazd okazjonalny (bezbiletowy) pojazdem szynowym jednoczłonowym (szynobus) dla uczestników Rajdu.

Planowany odjazd pociągu z Rzeszowa: 7:09

Kolejne przystanki:

7:33 Przeworsk

7:44 Jarosław

8:36 Lubaczów

Planowany powrót – wyjazd z Lubaczowa: 20:30

Kolejne przystanki:

21:16 Jarosław

21:28 Przeworsk

21:52 Rzeszów

 
Komunikat z dnia 09.05.2018 r.

UWAGA!
Informujemy, że zbliżamy się do końca zapisów na Rajd. Prosimy o uiszczane opłaty startowej - wszystkie osoby, które nie dokonają wpłaty do dnia 11 maja, do godz. 15:00 zostaną automatycznie usunięte z listy uczestników.

Osoby, które dokonają wpłaty, ale nie zostanie ona zaksięgowana do tego czasu proszone są o kontakt pod numerem telefonu:
16 632 87 17


IV Roztoczański Rowerowy Rajd "Niepodległości" - Green Velo 2018

Szanowni Państwo!

Sympatycy aktywnego odpoczynku!

Cykliści!

 Pragniemy z przyjemnością poinformować, że trwają przygotowania do kolejnego, IV Roztoczańskiego Rowerowego Rajdu - Green Velo 2018, do którego w nazwie dodano „Niepodległości”. Chcielibyśmy nazwą, a w szczególności poprzez specjalnie wyznaczony przebieg trasy, uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Jest to niesamowita okazja do zademonstrowania przez Nas wszystkich swej polskości oraz umiłowania wolności.

Trasa rajdu o długości ponad 70 km, zaplanowana jest na dzień: 26 maja 2018 roku i przebiegać będzie przez piękne tereny podkarpackiej części Roztocza Wschodniego, w obrębie gmin: Lubaczów, Horyniec – Zdrój, Narol i Cieszanów.

Zaprezentujemy uczestnikom rajdu miejsca oraz symbole z przeszłości upamiętniające wydarzenia związane z walką o niepodległość, między innymi: pomniki, mogiły i krzyże niepodległości usytuowane w miejscowościach: Lubaczów, Podlesie, Horyniec-Zdrój, Nowe Brusno, Płazów. Uroczyste rozpoczęcie rajdu nastąpi przy „Pomniku Niepodległości, Bohaterów i Ofiar II Wojny Światowej” w Lubaczowie, a zakończenie w Cieszanowie.

Uczestnicy rajdu otrzymają okolicznościowe koszulki z orłem, którego grafika nawiązuje do figury orła umieszczonego na pomniku, który powstał z  inicjatywy oficerów w stanie spoczynku w 1928 r. Umieszczono go na mogile polskich żołnierzy poległych w Horyńcu i jego okolicach w latach 1918-1919. Wykonany został z piaskowca wapiennego wydobywanego w pobliskim Bruśnie Starym. Przedstawia orła zrywającego się do lotu z cokołu - kolumny oraz siedzącego u podstawy kolumny żołnierza z karabinem.

Ponadto każdy z uczestników otrzyma folder opisujący i ilustrujący wszystkie odwiedzane na trasie miejsca pamięci, który specjalnie na ten cel przygotowany i wydany będzie przez Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Udział w rajdzie to dobra też okazja, by poznać malownicze tereny podkarpackiej części Roztocza, również Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, łącząc edukację patriotyczną z rekreacją i wypoczynkiem.  

Serdecznie zapraszamy w dniu 26 maja 2018 r. na start

IV Roztoczańskiego Rowerowego Rajdu „Niepodległości” – Green Velo 2018,

 w Lubaczowie. 

Więcej informacji w zakresie: regulaminu rajdu, zasad rejestracji uczestnika rajdu, dokładniejszego opisu trasy, itp., będziemy zamieszczać w miarę zbliżania się do ostatecznego terminu rozpoczęcia rajdu.


 

„III Roztoczański Rajd Rowerowy Green Velo”

...będzie się działo :-)

Podczas tegorocznej edycji Rajdu reportaż zdjęciowy i filmowy będzie przygotowywał specjalnie dla nas Pan Tomasz Mielnik.

Już dziś zapowiadamy kolejną atrakcję zaplanowaną właśnie przez tego artystę. Wirtualna rzeczywistość to technologia która wkracza w nasze życie coraz bardziej. W specjalnych okularach można oglądać zdjęcia, panoramy 360, a nawet filmy 360 stopni.

Po raz pierwszy w województwie podkarpackim,
w trakcie III Rajdu Roztoczańskiego
uczestnicy będą mogli skorzystać z tej technologii. Na specjalnie przygotowanych panoramach i filmach 360 będzie można pooglądać „wirtualnie” ciekawe miejsca z powiatu lubaczowskiego
i oczywiście z podkarpackiej części.


Zapraszamy serdecznie zwłaszcza tych, jeszcze niezdecydowanych !

PROGRAM III ROZTOCZAŃSKIEGO RAJDU ROWEROWEGO GREEN VELO

 27 MAJA 2017 R. 

I.     PRZEBIEG TRASY:

CAŁKOWITY DYSTANS: ok. 49 km 

II. ODLEGŁOŚCI POMIĘDZY POSTOJAMI (w nawiasach liczba w km liczona od startu)

Park Zdrojowy w Horyńcu-Zdroju – Werchrata                                                              (14,70 km)

Werchrata – Wzgórze Monastyr (ruiny Klasztoru Bazylianów oraz Pustelnia Brata Alberta) (21,50 km)

Wzgórze Monastyr – Rezerwat Sołokija                                                                        (40,00 km)

Rezerwat Sołokija – Nowiny Horynieckie ( Kapliczka przy źródłach)                                 (44,00 km)

Nowiny Horynieckie – Horyniec-Zdrój (Park Zdrojowy)                                                     (49,00 km) 

III.   PLAN GODZINOWY PRZEJAZDU:

800 - 900 rejestracja uczestników

900 - 930 powitanie uczestników

930 - START(wyjazd z Parku Zdrojowego w Horyńcu - Zdroju))

1040 -Werchrata – Cerkiew (poczęstunek)

1110 - Wznowienie jazdy

1150 – Wzgórze Monastyr (postój)

1320 - Wznowienie jazdy

1425 – Rezerwat Sołokija (postój)

1455 - Wznowienie jazdy

1525 - Nowiny Horynieckie (kapliczka przy źródłach - postój)

1615 - Wznowienie jazdy

1645 - META - Park Zdrojowy w Horyńcu Zdroju (posiłek) 

IV.   LOTERIA FANTOWA DLA UCZESTNIKÓW – ok. 1715

V.     KONKURS GREEN VELO – ok. 1745 

*program Rajdu może ulec zmianie

Aktualności z dnia 07.04.2017 r. 

Starostwo Powiatowe w Lubaczowie wspólnie z Marszałkiem Województwa Podkarpackiego oraz Wójtem Gminy Horyniec-Zdrój organizują w dniu 27 maja 2017 r. „III Roztoczański Rajd Rowerowy Green Velo”. Planowany przebieg trasy: START – Park Zdrojowy w Horyńcu-Zdroju, Werchrata, Wzgórze Monastyr w Werchracie, Dziewięcierz, rezerwat jałowców Sołokija, Nowiny Horynieckie (kapliczka przy źródłach), META – Park Zdrojowy w Horyńcu-Zdroju. Długość trasy: ok. 45 km. 

Dodatkowo wspierają nas Partnerzy:
- "Uzdrowisko Horyniec" Spółka z o.o.
- Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna
- Nadleśnictwo Lubaczów
- Stowarzyszenie Rozwoju Edukacji przy Liceum Ogólnokształcącym im. Kościuszki w Lubaczowie

Zapraszamy do wzięcia udziału w powyższej imprezie. Rejestracja uczestników rajdu trwa do dnia 12 maja 2017r., poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie:

https://system.timedo.pl/pl/publiczny/impreza/255/uczestnicy

O wpisaniu na listę decyduje kolejność zgłoszeń, a liczba uczestników jest ograniczona - 300 osób.

Koszt uczestnictwa w Rajdzie wynosi 10,- zł.

Na uczestników czeka również wiele atrakcji, przewidziane są konkursy z nagrodami, loteria fantowa.

Zapraszamy!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nullam porttitor augue a turpis porttitor maximus. Nulla luctus elementum felis, sit amet condimentum lectus rutrum eget.

I STAŁO SIĘ
W dniu 6 maja br dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji Fundacji ARKA pn."Rower pomaga" wpisując jako cel szczegółowy: "Jeździmy dla Domu Dziecka w Nowej Grobli". Skrupulatnie dzień po dniu rejestrowaliśmy na stronie www.rowerpomaga.pl przejechane kilometry rowerowe. Dzięki dużemu zaangażowaniu społeczności lokalnej, uczestników II Roztoczańskiego Rajdu Rowerowego "wykręciliśmy" pierwszy rower !
w dniu dzisiejszym podczas XVII Sesji Rady Powiatu w Lubaczowie uroczyście przekazaliśmy nasz wspólny prezent na ręce wychowanka i Pani dyrektor Domu Dziecka w Nowej Grobli :-)
Na tym jednak nie koniec - licznik nadal się kreci, a na nim blisko 24 tysiące przejechanych kilometrów. Kochani jeszcze tylko 16 tysięcy i możemy sprawić raz jeszcze radość dzieciom.
ZRÓBMY TO !
W imieniu organizatorów II Roztoczańskiego Rajdu Rowerowego serdecznie wszystkim dziękujemy !
kliknij TUTAJ i przekonaj się jakie to proste
http://rowerpomaga.pl/ile-przejechalismy?goal=17&q


II Roztoczański Rajd Rowerowy szlakiem Green Velo po Roztoczu Lubaczowskim – 28 maja 2016 r. Cel - przybliżenie lokalnej społeczności projektów Geoparku Kamienny Las na Roztoczu i TRB „Roztocze”, wpisujących się w programy UNESCO: Człowiek i Biosfera (MaB) oraz Światową Sieć Geoparków. Impreza ma na celu przybliżenie inicjatyw na rzecz integracji działań w zakresie zachowania dziedzictwa przyrodniczo - kulturowego regionu oraz rozwoju społecznego. Imprezę włączono do Akcji „Rower pomaga”.

https://www.mos.gov.pl/srodowisko/miedzynarodowe-aspekty-zrownowazonego-rozwoju/europejski-tydzien-zrownowazonego-rozwoju/II Roztoczański Rajd Rowerowy szlakiem Green-Velo po Roztoczu lubaczowskim” odbędzie się 28 maja 2016 r. Organizowany jest on w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju (ESDW). Głównym celem tej imprezy jest promocja zrównoważonego rozwoju w aspekcie środowiskowym jak również popularyzacja geoturystyki na Roztoczu oraz kreowanie unikatowego dziedzictwa geologicznego w produkt turystyczny „transgraniczna geostrada roztoczańska” – trasa geologiczno-turystyczna w korytarzu wschodniego szlaku Roztocza Green-Velo. II Roztoczański Rajd Rowerowy promuje walory krajobrazowe, turystyczne oraz dziedzictwo kulturowe „Roztocza lubaczowskiego”, jak również nowo powstałego wschodniego szlaku rowerowego Green-Velo. Skierowany jest przede wszystkim do społeczności lokalnej, środowisk samorządowych oraz branży turystycznej i ma za zadanie propagowanie zdrowego trybu życia, a także aktywnego wypoczynku wśród nich. Trasa przebiega po najpiękniejszej części wschodniego odcinka rowerowego szlaku Green Velo i wynosi ok. 65 km. Zaplanowane są następujące punkty przystankowe:

•Start – Lubaczów (Plac przy Starostwie Powiatowym ) – początek trasy,

•Czerwona Figura w Borowej Górze, Dęby Sobieskiego, Aleja Lipowa,

•Radruż – Cerkiew UNESCO,

•Klasztor Ojców Franciszkanów w Horyńcu – Zdroju,

•Nowiny Horynieckie – Kapliczka na wodzie,

•Geostanowiska: Świątynia Słońca, wapieni mioceńskich w Starym Bruśnie,

•Kamieniarka bruśnieńska – Cmentarz w Starym Bruśnie,

•Bunkry z linii Mołotowa na wzgórzu Hrebcianka,

•Cerkiew w Nowym Bruśnie,

•Zakończenie Rajdu – Park Zdrojowy w Horyńcu – Zdroju ok. godz. 17.

Na uczestników czeka również wiele atrakcji, przewidziane są konkursy z nagrodami loteria fantowa, pokaz akrobatyki rowerowej Krystana Herby oraz kapsuła 5D Green Velo.

Projekt edukacyjny „I rajd rowerowy samorządowców po Roztoczu” – organizacja Starostwo Powiatowe w Lubaczowie 30 maja godz. 11 00 , długość trasy ok. 35 km, teren Gminy Narol. Odbiorcami Projektu będą samorządowcy szczebla gminnego, powiatowego, wojewódzkiego, przedstawiciele instytucji podejmujących działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, takich jak Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, PGL Lasy Państwowe oraz Stowarzyszenie Rozwoju Edukacji, SITLID. W trakcie Rajdu zostaną zaprezentowane inicjatywy na rzecz integracji działań w zakresie zachowania środowiskowego dziedzictwa i naturalnych zasobów oraz rozwoju społecznego. W szczególności Projekt TRB Roztocze, który jest poparciem dla zrównoważonego rozwoju regionu z poszanowaniem człowieka i przyrody. Ustanowienie Rezerwatu Biosfery na Roztoczu będzie uznaniem wysokich walorów przyrodniczych, kulturowych i krajobrazowych Powiatu Lubaczowskiego. Przedsięwzięcie to doskonale wpisuje się w Program UNESCO Człowiek i Biosfera (MAB). Drugim Projektem, który zostanie zaprezentowany uczestnikom imprezy będzie Projektowany Geopark „Kamienny Las na Roztoczu”. W celu promowania dziedzictwa geologicznego i geomorfologicznego terenu Powiatu, rozwoju geoturystyki ochrony dziedzictwa geologicznego oraz edukacji i kształtowania własnych postaw społeczeństwa. Utworzenie Geoparku na Roztoczu, będzie przykładem realizacji Programu UNESCO, dotyczącego utworzenia Globalnej Sieci Geoparków. Dodatkowymi elementami, wspomagającymi utworzenie Geoparku są stanowiska archeologiczne, wybitne walory kulturowe i historyczne, które również zostaną zaprezentowane w trakcie imprezy rajdowej.

Współorganizatorem obchodów tej inicjatywy jest Roztoczański Park Narodowy z siedzibą w Zwierzyńcu.


Ulotka

Ministerstwo Środowiska